Lia Olguța Vasilescu a lansat un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan și a făcut o radiografie a guvernării din ultimul an. Social-democrata susține că, după preluarea funcției de prim-ministru de către Bolojan, România a înregistrat probleme economice majore, de la inflație și stagnare economică până la pierderea locurilor de muncă și scăderea consumului.